Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

ESS Tactical Thermal - taktické brýle

Již delší dobu si vybíráme opravdu kvalitní taktické brýle s balistickou odolností pro airsoft. Na základě přečtení zahraničních recenzí a doporučení vojáků US Army, kterým zachránili zrak, jsme zdá se nalezli konečně to co jsme hledali. Více se dozvíte v naší poněkud obsáhlejší recenzi.

Úvod:
Někomu se možná může zdát, že brýle jsou věcí na které je možné šetřit. Toto ovšem není samozřejmě pravda, zrak je to nejdůležitější, co si musíme chránit. Již mnohokrát jsem viděl airsofťáky s upgradovanými AEG zbraněni s cenou která přesahovala 10 000Kč a s brýlemi za pár desítek korun. Tímto netvrdím, že je hned nutné kupovat brýle za tisíce, to rozhodně ne, ale brýle musí být kvalitní, tzn. musí splňovat určité normy (pro airsoft je to celosvětově uznávaná ANSI Z87.1+2003, která definuje požadavky na odolnost proti zásahu letícím projektilem o velké rychlosti) a musí chránit i boky, protože kulička nemusí letět vždy přímo. Z tohoto důvodu jsme si vybrali taktické brýle používané například americkým SWATem od renomované společnosti ESS model - ESS Tactical Thermal.

Objednání:
Tyto brýle u nás prodává více firem, ale oficiálním dovozcem a distributorem a jediným s licencí NATO je společnost J.S.A. Jiří Šebesta a tak jsme si brýle objednali z jejich e-shopu www.armyobchod.cz . A udělali jsme dobře. Doručení bylo promtní a odpovědi na dotazy zodpovězeny během několika hodin. Tím samozřejmě netvrdím, že nejsou i jiní prodejci, ale nevím proč bych měl hledat někoho jiného, když lepší cenu a služby stejně asi nenajdete.

První dojmy:
Ihned po vybalení na mě brýle zapůsobili svým špičkovým a velmi robustním zpracováním. Možná to je tím, že jsem takovéto brýle v ruce ještě neměl, každopádně ale na mě tak zapůsobily. Brýle jsou vybaveny pro vyšší komfort a schopnost lépe absorbovat pot měkkou molitanovou výstelkou. Ochranný prachový filtr dokonale filtruje malé částice ze znečištěného okolního prostředí Ochraňuje oči proti poletujícím nečistotám a vlhkosti. Velice na mě zapůsobilo, že se dají brýle použít i s dioptrickými brýlemi. Pod většinu brýlí nelze nosit dioptrické, ale pod brýle ESS tactical thermal si můžete klidně vzít své dioptrické brýle. Úplně v klidu se vám tam vejdou. Máte ale i druhou možnost. Na brýle, respektive do brýlí si můžete připojit obroučky do kterých si dáte skla která potřebujete. Nyní tedy máte jak brýle, které vám chrání oči tak dioptrické brýle v jednom. Tyto obroučky se dají taktéž zakoupit na J.S.A. v kategorii doplňky a díly k brýlím. Pásek, který vám drží brýle na hlavě je "dvoudílný" narozdíl od brýlí ESS Tactical Thermal SC. Stačí ho jenom zacvaknout, sponka se nachází vzadu, tedy někde na týlu vaší hlavy. Tam vám určitě vadit nebude. Výhodou "dvoudílného pásku" je to, že brýle nemusíte pracně přetahovat přes helmu, na které máte ještě zrovna svítilnu a maskování, které si určitě při přetahování brýlí zničíte. Prostě jednoduše pásky vzadu zacvaknete a je to.

Obsah balení:
V balení najdete vše, co je potřeba ke spokojenému používaní:

brýle
obal
manuál
2 folie Tear-Off (další folie Tear-Off lze dokoupit také na J.S.A.)

Skla:
Jak už bylo řečeno výše, hlavní devizou tohoto produktu jsou duální polykarbonátová skla o tloušťce 2.4mm. Více o balistické odolnosti níže. Jako příslušenství jsou nabízeny dále tyto skla: čirá, kouřově šedá, žlutá, duální skla a skla s ochranou proti laserovému záření. Všechna ochranná skla ESS vyhovují NATO standardu balistické odolnosti cal.22 MIL-V-43511C. Všechna použitá skla zajišťují 100% ochranu proti UVA/ UVB záření a zajišťují 100% průhlednost bez deformace zrakového pole. ESS Modular Technology zase umožňuje rychlou a jednoduchou výměnu skel brýlí totožného nebo jiného zabarvení. Skla jsou ochráněna vrstvou proti poškrábání a zamlžení ClearZone. Dalším patentovaným vynálezem společnosti ESS jsou speciální odtrhávací fólie Tear-Off, vezmete prsotě folii, přelepíte pomocí ní sklo a v případě zašpinění (například bahnem) jednoduše odtrhnete. V balení naleznete hned 2 tyto folie.

Balistická odolnost:
Balistická odolnost je nekompromisní a považuji ji za jednu z nejsilnějších stránek tohoto produktu. Brýle samozřejmě splňují (a násobně převyšují) obligátní normu používanou i (ale nejen) pro airsoft ANSI Z87.1+2003. Dále ale splňují několik dalších norem jak pro NATO tak i amerických federálních úřadů (více info níže) a byly testovány v laboratořích NATO. Výsledkem je plná balistická odolnost proti zásahu brokovnicí z 10m (pochopitelně my jsme tuto možnost otestovat neměli), to je také důvodem, proč jsou tyto brýle tak populární v ozbrojených složkách (používá je např. americký SWAT). Video z testování v laboratořích NATO najdete v naší download sekci. Odolnost proti plastovým kuličkám je tedy bezpředmětná, vydrží bez úhony jakoukoliv (i silně uprgradovanou) AS zbraň.

Praktické používání:
Brýle jsme samozřejmě podrobily ostrému testu v akci (stejně tak jako ostatní produkty, které testujeme). Vzhledem k jejich navržení pro ozbrojené složky a především pro speciální jednotky se jejich používání velmi osvědčilo a to především při bojích v místnostech (CQB), kde se naplno projevil význam termálních skel, tam kde se jakékoliv normální brýle zamlží (přechod z místnosti z vyšší teplotou do nižší či naopak) bylo zorné pole naprosto čisté, což poskytuje strategickou výhodu týmu.

Klady a zápory:
+ špičkové zpracování
+ termální duální skla
+ bezkonkurenční balistická odolnost
+ příslušenství v ceně
+ možnost použití s dioptrickými brýlemi
- vyšší cena (za kvalitu se hold platí, ale poměr cena/kvalita a výkon je vynikající)

Doporučení a závěr:
Tyto brýle doporučuji opravdu všem lidem, kteří hledají nekompromisní ochranu očí s vysoukou přidanou hodnotou, kterou je navíc velmi pohodlné nosit. Firma ESS vyrábí své brýle v USA, nejedná se tedy o výrobky vyrobené v číně jak tomu poslední dobou bývá zvykem. Další věcí kterou tu musím vyzdvyhnout je použitelnost těchto brýlích i pokud nosíte brýle dioptrické. Jelikož v našem týmu je člen, který musí nosit dioptrické brýle byla toto otázka kterou jsme řešili a díky těmto brýlím jsme na ní našli odpověď. Tyto brýle tedy vřele znovu doporučuji naprosto všem, kteří mají zájem o bezpečnost svého zraku. V sekci download je ke stažení dokument (v textové podobě) o brýlých od firmy ESS. V něm se nacházejí také poděkování firmě od vojáků a jejich rodin, kterým tyto brýle zachránili zrak. Myslím tedy že to je to nejlepší doporučení, které mohou tyto brýle mít.