Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

A&K M249 PARA

Kdo jako malý nikdy nesnil o kulometu? :) Kulomet, to je ve světe airsoftu pojem. Až do této doby se nejlevnější kulomety prodávali cca. za 17 000 - 20 000 a ty nejdražší se pohybovali až okolo 200 000 (hovořím o Vulcanu, je to skoro neuvěřitelné, takové peníze za AS zbraň)!!!! Proto se s kulometem na akci setkáte málo kdy. Ale s nástupem tohoto kulometu by se to mohlo změnit. Cena rozhodně neodpovídá kvalitě, za výborné peníze můžete mít ještě výbornější kvalitu, což je nejvýbornější nabídka. Tak přestanem se skloňováním slova výborně a vrhneme se na recenzi.

MK249 Para


První dojmy:
Když nám kulomet dali prvně i s krabicí doruky tak nás opravdu zaskočila hmotnost. Sakum prdum to dohormady váží něco přes 7 kg! (všechno si s sebou člověk nosí na akci, takže se tato hračička opravdu pronese). Zbraň jsme samozdřejmě ihned rozbalili a začli se kochat. Vše precizně svařené, minimum šroubků, plastu a maximum kovu a kvality. Nedalo nám to a hnedka sme si museli jít ven zastřílet. Automaticky dávkující zásobník je opravdu paráda, nasypali jsme tam půlku pytlíku kuliček a začali jsme kropit do uplně do všeho, po chvilce sme dosypali druhou pulku pytlíku a už to jelo, cca za hodinu až dvě zkoušení sme vystříleli 5000 kuliček :)

Zpracování:
Jak jsem již výše uvedl zbraň působí opravdu velice realisticky. U vetšiny zbraní jsme byli zvyklí že drží při sobě jenom díky šroubkům. Zde je šroubů minimum a kde to šlo a bylo potřeba je zbraň svařená. Kulomet je samozdřejmě celokovový a když říkám celokov tak myslím celokov, opravdu těžko by se vám hledal nějaký kousek plastu (nevylučuju že tam nějaký je, ale je to asi tak v poměru 0,1:100). Krabicový zásobník je vyroben z plastu (už tak je zbraň dost těžká a nosit další dvě kila navíc už by bylo opravdu vyčerpávající), plast vypadá pevně ale jestli vydrží zásah a jestli ano tak kolik, tak na to nám odpoví až čas. Zbraň je sice potřeba po přijetí dotáhnout, ale to je zatím jediná závada na kterou sme přišli (ještě aby ne když urazila půlku světa v krabici, poté si sní pohráli celníci načež jí dali do spáru české pošty, hrůzná představa).

Výkon:
Stejně tak jako je pravdivé tvrzení že dřívější AEG made in China nešla ani trochu srovnávat se zbraňemi renomovaných výrobců, je pravdivé, že tento kulomet lze srovnávat, a troufám si říct že může i konkurovat svému protějšku od firmy CA (nejde pouze o můj názor, ale jde o výsledky srovnání, které sme provedly). Standardně na stránkách výrobce je uváděno že má zbraň 390FPS, naše zkušenosti a měření hovoří o 450FPS což je docela rozdíl a na kulomet je to opravdu ale opravdu pěkná hodnota. Kulomet lze srovnávat dostřelem například s M4 od Dboye.

Doporučené kuličky:
Doporučil bych značkové kuličky o gramáži 0,25 g - 0,28 g osobně používám a celý tým také kuličky guardér které sou výborným kompromisem mezi kvalitou a cenou. Chvíli sme stříleli s tímto kulometem s 0,20 g, také se to dalo, ale už to létalo hodně různě. Samozdřejmě sme si neodpustili zkusit 0,12 a mohu potvrdit že to bylo opravdu zajímavé a moc je nedoporučuju :) Rozhodně ale používejte značkové kuličky, protože při použití nekvalitních riskujete jejich zaseknutí v hlavni, která je opravdu provedená velmi precizně, takže je to jen otázkou času nebo lépe řečeno spíš několika výstřelů...

Přesnost:
Tak jak všichni jistě ví, přesnost není doménou kulometů, přesnost u těchto typů zbraní nahrazuje kadence, ale tak nějak na 50m trefíte v pohodě člověka :)

Srovnání:
Přemýšleli jsme zdali má cenu vůbec srovnávat, je to přecijenom jako srovnávat osobáka s náklaďákem, ale nakonec jsme si řekli proč ne. Takže první přišla na řadu námi tak oblíbená M4ka od Dboye, jelikož si sou tyto dvě značky hodně blízko šlo očekávat +- shodný výsledek, jak jsme očekávali tak taky bylo. Dostřelem se až na pár metrů zbraně rovnají (záleží na nastavení hop-upu), zpracováním jsou vpodstatě také stejné a přesnost se srovnávat nedá. Dále jsme srovnávali s cm028, která jak se dalo čekat prohrála na plné čáře, a to co se týče všeho. Nakonec jsme samozdřejmě srovnávali se stejným kulometem od CAčka. Výsledek vyšel opravdu zajímavě. A&K dostřelilo jen o něco málo dál, zpracování ale podle našeho názoru je o mnohem lepší a preciznější u A&K. Uvedu příklad, vysloveně vada u těchto kulometů od CA, je ta páčka co je nad předpažbým. Když za ni vemete a držíte na ni celou váhu kulometu u 95% kulometů od CA se utrhne. Zatím sme měli možnost porovnat u sedmi kulometů od A&K a nic se ani nehlo a drží pevně. Jinak jsou to skoro stejné zbraně, ale za naprosto rozdílné peníze (rozdíl čínní nějakých 10 000!!!)

Zásobník:
Ke zbrani dostanete krabicový zásobník, který je jak už jsem výše uvedl z plastu. Je to automatický zásobník který sám natáčí. Má dvě možnosti, buďto natáčí pořád (pro extrémní kropiče jako jsem např. já :)) a nebo natočí po každém výstřelu což spoří baterku (využijí spíše rozvážní lidé jako např. Martin :)) Jinak o zásobníku jsem se zmínil už výše že je plastový a kovový by nebyl kvůli hmotnosti přijatelný. Jinak co bych ohodnotil opravdu kladně je kompaktibilita zásobníků z tohoto kulometu do M4 a M16 a naopak :) No spíš naopak, nedovedu si představit někho s M4 a krabicovým zásobníkem v druhý ruce, ale není to nemožný a možná by bylo zajímavé to vyzkoušet. Kapacita kuliček čínní 2400 BBček což je podle nás dostačující.

Mířidla:
Jak už to u celokovových modelů bývá, tak mířidla jsou vyrobena z kovu. A mohu potvrdit, že z velmi tvrdého, protože přední mířidlo dostalo přímý zásah, když mi zbraň spadla na beton, odneslo to jen pár škrábaci. Mířidla jsou samozřejmě plně seřizovatelná. Konkrétně zadní do všech možných stran (nahoru, dolu, doprava doleva). No ale kdo by mířil když má k dispozici takové množství kulí že? :)

Příslušenství:
V krabici dostanete ke kulometu samozdřejmě i nějaké to příslušenství. Když jsme to posčítali tak sme přišli na to že kdybysme to kupovali zvlášť tak zaplatíme minimálně stejnou cenu jakou sme dali za tento kulomet :) Ale už k věci. V krabici dostanete:

Krabicový elektrický zásobník
Akumulátor 9,6
Baterku do zásobníku
Dvojnožku (celokovovou, její cena je tu nějakých 2000 KČ!!!)
Kuličky a imbus + ještě nějaké drobnosti, pokud vám je teda celníci neseberou jako nám, nevystřílej a nepostrácej.

Za parádní cenu dostanete to nejpotřebnější a nejlepší příslušenství, které lze pořídit. My jsme si ještě pořídili kulometný pás a vypadá to opravdu dost reálně.

Klady a zápory:
+++ excelentní celokovové zpracování
+ vynikající cena
+ extrémní výkon
+ dodávané příslušenství
- snad jedině hop-up gumička která je podle zdrojů ze zahraničí nekvalitní (my sní zatím problémy neměli)