Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

M4A1 BOYI(BI-3681)

Úvodem:

Snili jste někdy o celokovovém AEG M4A1 špičkové kvality, které je navíc předupgradované díky 7MM reinforced gearboxu na 360fps a stojí jen zlomek ceny oproti svým značkovým konkurentům (v tomto případě lze srovnávat snad jen s CA vzorem s lepší pružinou - min. M110). Toto ale není všechno, v balení najdete totiž i základní potřebné příslušenství a poprvé i kloudný anglický manuál bez chyb v každé věťě. :) Přinášíme Vám tuto recenzi jako první ve Střední Evropě díky naší úzké spolupráci se zahraničními dodavateli (PS: pokud budeme mít dostatek finančních prostředků, tak se tu v průběhu září objeví i recenze na ohlášený kulomet M249). Čtěte rozhodně dále (víme, že jste na tuto recenzi dlouho netrpělivě čekali, takže prosím omluvte překlepy, zadím nedošlo ke korekci)...

První dojmy:

Vzhledem k tomu, že už delší dobu pokukuji na zahraničním internetu po opravdu kvalitní celokovové AEG zbrani, po té co jsem obdržel tuto nabídku, jsem neváhal a objednal jsem hned několik kousků této zbraně jak pro sebe, tak i pro náš tým. Balík sice dorazil poněkud po delší cestě přes půlku světa, ale nakonec úspěšně a to je důležité. Rozbalil jsem balík, vyndal jednu kartonovou krabici s nápisem BI-3681 a pod tím zakřížkováno METAL BODY a otevřel jsem ji. Krabice je mimochodem velice bytelná a robustí, takže se při přepravě zbraň jen tězko poškodí, zároveň ale působí až na pár překlepů velmi reprezentativně. První dojmy byly úžasné. Vyndal jsem zbraň a nemohl jsem věřit váze této zbraně, nic tězšího a robosnějšího jsem a

Zpracování:

Zoracování zbraně je provedeno na jedničku, skoro všechny časti jsou kovové a maximálně se podobají orginálu. A když myslím, kovové tak opravdu kovové a to se týká i těla (jen samotné kovové tělo stojí přes 3000Kč). Pro šťouraly popíšu co naopak kovové není - pažby. Zadní pažba apřední předpaží tedy konkrétněj jsou vyrobeny ze superodolného nylonu, který se mimochodem mnohem více líbí než obligátní ABS plasty. Pak je ještě pogumuvaná rukojeť. Jinak všechno ostatní je 100% kovové. Musím také pochválit preciznost, protože narozdíl od jiných značek nikde nic nevrže, nevyklá se atd. Co se týká váhy, tak je je vzhledem k množství použitých kovů, opravdu úctyhodná a hodně přesahuje 3,5kg. Celokov je prostě úplně o něčem jiném než jsou plastová TMko a podobně.

Výkon:

Dřivější plastová čínská AEG samozřejmě nešla srovnávat se značkovými orginály od TM a CA, to se změnilo s příchodem CM.028 a jí podobných zbraní a nyní přichází úplně nová dimenze čínských zbraní pod patronátem několika předních značek mezi které nepochybně patří i D-Boys, které je nejen možné se značkovými rovnat, ale i velmi snadno překonat. V našich testech dosáhla BI-3681 excelentních výsledků. Co se týká výkonu, tak testovaný výkon odpovídá proklamovanému. Výkon se pohyboval mezi 330-360fps s 0.2g kuličkama, což je výkon, který jsem ani já nečekal a žádná jiná čínská AEG zbraň se mu prozatím nemůže rovnat. Napomáhá tomu jak níže popsaný gear(mech)box, tak i kovová hop-up komora. Pro ukázku, TM zbraně dosahují v základu většinou 280fps a to už je dost znatelný rozdíl. Tohoto výkonu vždycky dosáhnete jen upgrade, vtip je v tom, že tahle M4ka už předupgradovaná je tak, jak jen to bylo možné. Více info ale níže. Tímto si mě tato zbraň opravdu získala. Jinak co se týká dostřelu v metrech, tak s kuličkama 0.20g je možný dostřel 60m (tam kam kulička dopadne).

Doporučené kuličky:

Doporučuji značkové kuličky o gramáži 0,23g. Testovali jsme i kuličky gramáže 0,20 a 0,25g a lítalo to s nimi velmi pěkně, takže je klidně můžete také využít. Pak jsme tam ze srandy zkusili 0,12cky a bylo to skutečně zajímavé :), ty tedy opravdu nepoužívejte. Rozhodně ale používejte značkové kuličky, protože při použití nekvalitních riskujete jejich zaseknutí v hlavni, která je opravdu provedená velmi precizně, takže je to jen otázkou času nebo lépe řečeno spíš několika výstřelů..

Přesnost:

Nyní se dostáváme k testování přesnosti. V této oblasti mě zbraň taky velmi mile překvapila. Vzal jsem totiž pětikorunovou minci a snažil se jí na 10m trefit, to zbrani nečinilo vůbec žádný problém. Následně jsem si vytisknul vojenský terč používaný US Army a testoval jsem rozptyl na 15-20m, prakticky všechny kuličky skončili v kruhu a poloměru 5-6cm, což je výborný výsledek. Není to ale překvapení vzhledem k použití vynikající a především relativné dlouhé hlavně.

Srovnání:

Zbraň jsme samozřejmě podrobili i důkladnému srovnávacímu testu. Klasické čínské plastové AEG zbraně se jí nemohli v nejmenším rovnat. Následně jsme ji porovnali s takovými klasikami jakými jsou CM.028 a CM.027, M4ka je suverénně přestřelila. Let kuličky byl přímější, dostřel o dost větší, hop-up stabilnější. Prostě tahle M4ka už je někde úplně jinde. Pak jsem přistoupil k porovnání s Marui AEG MP5 a dostřelem i přesností ji M4ka suverénně překonala. To samé se týká i M16ky od TM. Nyní ale přichází tězší kalibr - M4A1 od CA (v řeči CA M15ka) - tj. model ze kterého tato zbraň vychází, zatím bez upgradu, model 2006. Zde už ten rozdíl není tak výrazný. Nicméně BI-3681 je o něco silnější, i když to není žádný propastný rozdíl. Pokud byste do CAčka dali 110ku pružinu a pár upgradů, tak si troufám tvrdit, že by se tyto zbraně srovnali. Jenže BI-3681 bude vždycky minimálně o půlku levnější než CA, což je samozřejmě značný rozdíl. Rozhodně tedy s tímto AEG můžete hrát naprosto bez jakéhokoliv problému proti značkovým zbraním, dostřelem a přesností se jim minimálně vyrovná a ve většině případů je i překoná (nékdy o hodně, někde méně).

Zásobník:

Ke zbrani dostanete vysokokapacitní zásobník o kapacitě až 300kuliček. Tak jako u CA vzoru je zásobník samozřejmě celokovový a funguje naprosto bez problémů. Vystříleli jsme několik tisíc kuliček a nikdy se nám nastalo, že by zásobník špatně dávkoval či dávkoval více kuliček najednou. Můžete se na něj tedy klidně spolehnout. Zkoušeli jsme i zásobníky od Marui a CA vzhledem k plné kompaktibilitě s nima nebyl žádný problém. Proč ale platit za Marui zásobník 4x než kolik stojí od D-Boys. :) Sám jsem si vzal hned dva navrch.

Mířidla:

Jak už to u celokovových modelů bývá, tak mířidla jsou vyrobena z kovu. A mohu potvrdit, že z velmi tvrdého, protože přední mířidlo dostalo přímý zásah, když mi zbraň spadla na beton, odneslo to jen pár škrábaci. Mířidla jsou samozřejmě plně seřizovatelná. Konkrétně přední nahoru a dolu. A zadní do všech možných stran (nahoru, dolu, doprava doleva a navíc můžete přesně jak u orginálu přepínat mezi mířícíme režimy). Zadní mířidlo můžete odšroubovat a získáte tak dlouhou RIS lištu např. pro kolimátor či puškohled. Osobně ale kolumátory nemám moc v lásce. :)

Gearbox a vnitřnosti:

Nyní se již dostáváme pro většinu z Vás k asi nejdůležitější části této recenze, musím přiznat, že i pro mě to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem si vybral právě tuto zbraň.
Zbraň tedy nabízí kovový mechabox V2, ten známe snad ze všech M4ek od renomovaných výrobců. Ale nejedná se o jen tak ledajaký gearbox V2. Jedná se o 7mm typ, který používá například CA ve všech svých nových modelech, takže jakýkoliv update je hračkou. A to ať už se týká o pružinu či o cokoliv jiného. Jinak ze zahraničních fór vím, že tento gearbox utáhne v základu pružinu i 130.
Tím to ale zdaleka nekončí, kompletně celý mechabox je předupgradovaný, v ste ali za takovýto upgrade:

pružina adekvátní M110
zesílená vysokozátěžová ocelová kola osazená v zesílených kovových ložiscích
zesílená kovová protitlaká hlava pístu
výkonější motor poskytující úžasnou kadenci
ocelový trn prožiny
kovová HOP-UP komora, ale o tom více níže


Přemýšlel jsem, co ještě vylepšit, ale zatím jsem nic neašel, uvidíme časem, jediná věc, která mi vrtá hlavou je životnost celé této ,,soustavy´´, to ukáže ale až čas. Každopádně ale posuďte, kolik byste dali jen za samotný upgrade, možná Vám to vyjde více než celá cena zbraně.
Jinak co se týká hlučnosti, tak ze začátku byl gearbox poměrně hlučný (pár stovek výstřelů), ale po zastřílení je nyní opravdu velmi tichý, až se mi tomu nechce věřit.
Tato sekce bude ještě ROZŠÍŘENA!

HOP-UP

Nyní se dostáváme k velmi důležité části každé zbraně - k hop-upu. Asi to ještě nevíte, takže čtěte pozorně. Tato zbraň disponuje KOVOVOU HOP-UP komorou a SILIKONOVOU hop-gumickou. Tímto samozřejmě nechává daleko za sebou jak všechny své čínské konkurenty (kromě nové řady D-BOys a celokovu L85 - preview také přineseme brzy), tak ale i skoro všechny značkové protějšky. Např. Marui dodnes nepoužívá ani kovový ani silikonový hop-up. Tímto si mě tato zbraň získala a byl to jeden z důvodů, proč jsem jí objednával. Regulace hop-upu je velice jemná a zvolená hodnota je naprosto stabilní, což považuji za velké plus.

Příslušenství:

Balení obsahuje vše, co potřebujete k okamžitému použití a to ve vynikající kvalitě:

- akumulátor - klasický vysokokapacitní 8,4V 1200mAh, narozdíl ale od dřívějších čínských akumulátorů si výborně drží svou kapacitu, má solidní max.odebírací proud a díky tomu poskytuje obrovskou kadenci výstřelů, jakou poskytují většinou jen značkové baterky, výměna akumulátoru tedy není vůbec nutná, což je snad poprvé, protože např. jak u CM.028, tak CM.027 jsme museli akumulátor vyměnit
- nabíječka - jedná se o klasickou nabíječku, nic světoborného
- rozsháhlý manuál - v angličtině a jak už jsem předznamemal, je to snad poprvé, co neobsahuje obrovské množství chyb jako dříve, je velmi jednoduše srozumitelný a s mnoha obrázky
- kovový klíč (imbus) na seřizování mířidel a šroubovák
- čistička kuliček - k tomu myslím není co dodat
- součástí měly být i kuličky, ale ty se někam ztratily při přepravě :)
- kovový držák na upevnéní taktického tříbodového popruhu do přední části
- teď se dostáváme ale k tomu nejdůležitějšímu, obsahem balení je totiž taktický tříbodový popruh výborné kvality s velmi robosními karabinami (viz foto), např. na BASU stojí podobný cca 800Kč, tento popruh mě prostě nadchnul, ale je to každého věc, jaký preferuje

Závěr:

Tuto zbraň mohu opravdu vřele doporučit všem, od začátečníků až po velmi pokročilé. Myslím, že důvody ani není potřeba uvádět. Kdo by nechtěl celokov M4A1 za cenu méně než poloviční než je cena značkových modelů. Navíc cena kovového těla a jen upgradů umístěných v této zbrani je o dost vyšší než samotná cena tohoto modelu. Rozhodně bych za sebe, neváhal a koupil stejný model znova. Každý si samozřejmě ale musí udělat rozhodnutí sám. Možnosti zakoupení a cena jsou popsány níže.

Klady a zápory:

+++ excelentní celokovové zpracování
+ vynikající cena
+ kovová hop-up komora
+ extrémní výkon
+ dodávané příslušenství
- v průběhu testování se nám žádný nepodařilo objevit